Biography of Father Peter Janukowicz

Description:
Born October 18, 1863, into a peasant family in Denisovo, Disna district, Vilnius province. After school he worked as an assistant to the village scribe. He studied at the seminary in Vilnius, then graduated from St. Petersburg Seminary in 1891. Ordained October 20, 1891, in Kovno by Bishop Baranowski. He was without an assignment until May 1892 because of troubles with the authorities. From 1892 he served as vicar of a parish in Liutsyn. March 5, 1893 – interned in the prison of Aglona Monastery because he remained seated while an Orthodox priest was administering an oath on the Bible to a witness at trial. From 1907 [?] he served at a parish in Bykhov, Minsk deanery. He was forced to leave the parish because of charges made against him by the Orthodox clergy. From 1902 he was chaplain of a filial parish and taught religion in the schools of Penza; from 1904 he was military chaplain of the Amur Military District (Manchuria and the Ussuri region); from December 1905, administrator of a parish in Dubrovno, Orshansk deanery. March 5, 1909 and October 1, 1910 – arrested on charges of distributing brochures about the truth of Catholic doctrine, then released. From October 1912 – administrator of the parish at Vyborg Cemetery in St. Petersburg. In August 1919, arrested and sentenced to a week of forced labor. May 10, 1920, again arrested on charges of “keeping the dead in the church” and sentenced to a year in prison. From February 1921 he was pastor of St. Francis parish in Petrograd; from September 1922, of St. Nicholas in Luga. March 10, 1923 – arrested in Moscow in the case against Catholic clergy (Cieplak et al.). March 21-26 – open trial, at which he was sentenced to three years in prison [Military Tribunal]. He served his term in Lefortovo Prison. Released in January 1925; returned to Leningrad. From 1925 he served at St. Francis and St. Aleksey parishes. From autumn 1926 he served at a parish in Shkov, residing in Fashchevka, Mogiliev oblast. Returning to Leningrad, he served from 1931 as pastor of Immaculate Heart of Mary church and then from April 1932, at St. Catherine church; from 1934 he again returned to serve at the Shkov parish. June 9, 1937 – arrested in Fashchevka with a group of Catholic clergy. Charged as the “leader of a cell of the insurgent Polish Military Organization [POV] for the Shkov region.” August 25, 1937 – sentenced to death [NKVD Collegium and Office of Public Prosecutor]. August 27, 1937 – shot, in Minsk Prison, at age seventy-four. Source: Archive of the Directorate of KGB, Republic of Belarus; Dzwonkowski, pp. 261-263; Osipova (1996), pp. 217-218; Shkarovskii, pp. 247-248; Madała, p. 69
Variant Names:
Ianukovich, Petr Ivanovich; Janukowicz, Peter
Dates:
1863-1937
Locations:
Vilnius (Lithuania); Saint Petersburg (Russia); Kaunas (Lithuania); Moscow (Russia)
Subjects:
male; clergy and religious; executed