Biography of Archbishop Romuald Jaƚbrzykowski

Description:
Born February 7, 1876. Graduated from the Archdiocesan Seminary and from the Catholic Theological Academy in St. Petersburg. Ordained March 9, 1901. Served in churches in St. Petersburg. In July 1918 he was appointed Auxiliary Bishop of the Diocese of Sejny in Poland; in December 1925 he was appointed Bishop of Lomża; and in 1926 he became Archbishop of Vilnius. Arrested in Vilnius in January 1945. Released a month later. Died June 19, 1955. Dzwonkowski, pp. 258-259; Madała, p. 67; Shkarovskii, p. 247
Variant Names:
Jaƚbrzykowski, Romuald; I︠A︡lbzhikovskiĭ, Romual'd
Dates:
1876-1955
Locations:
Saint Petersburg (Russia); Sejny (Poland); Łomża (Poland); Vilnius (Lithuania)
Subjects:
male; clergy and religious; survived