Biography of Julijans Cardinal Vaivods

Description:
Born August 18, 1895, in Bernany, Vitebsk province (now Latgale, Latvia). Graduated from Varkavsk district school, Preili city school and Petrograd seminary. Ordained April 7, 1918, by Bishop Jan Cieplak. Served first in parishes in Petrograd, then in Latvia. From September 1918 he was vicar of a parish in Aglona; from February 1920, chaplain of schools in Rezekne; from September 1920, vicar of a parish in Ludza; from August 1921, chaplain in schools in Daugavpils. July 28, 1938 – appointed chancellor of the diocesan curia in Liepaja; from April 6, 1940 – vicar general, Liepaja Diocese; was there at the time of the Soviet and German occupations. On August 16, 1944 (after the return of the Red Army and establishment of Soviet power), he became dean of Kurzeme (Courland) deanery. July 25, 1947 – returned to Liepaja Diocese as chancellor of the curia and vicar general; elevated to monsignor July 4, 1949. January 2, 1958 – arrested in Liepaja and sentenced to five years in corrective labor camps (at age 63). Sent to Temlag (Mordovian ASSR); released in 1960. Returned to Latvia. November 18, 1964 – episcopal ordination; later became archbishop of Riga; then metropolitan archbishop; on February 2, 1983, he was made a cardinal by Pope John Paul II. Died in Riga May 24, 1990; buried at the basilica in Aglona. Source: Shkarovskii, p. 217
Variant Names:
Vaivods, Julijans; Vaĭvod, I︠U︡lian
Dates:
1895-1990
Locations:
Latgale (Latvia); Saint Petersburg (Russia); Aglona (Latvia); Rēzekne (Latvia); Ludza (Latvia); Daugavpils (Latvia); Liepāja (Latvia); Mordovskai︠a︡ A.S.S.R. (R.S.F.S.R.)
Subjects:
male; clergy and religious; survived