Biography of Father Michaƚ Bugienis

Description:
Born August 16, 1888, in Yanitse, Vilkovirsk district, Kovno province. Graduated from St. Petersburg Theological Seminary in 1910, and from the Theological Academy in 1914 with a master’s degree in theology. Ordained in 1913 for the Archdiocese of Mogiliev. From July 1914 he was vicar at St. Albert Church in Riga; from September 1914, at the pro-cathedral parish in St. Petersburg. At the same time he was teaching religion at Prince Oldenburg Orphanage and he later also taught at Petrograd Theological Seminary. From August 1916 he was vicar at St. Catherine Church; from January 1918 he was head of St. Francis Church; and from February 1919, head of a chapel in Shuvalovo, outside Petrograd. From October 1920 to September 1922 he was pastor of Visitation Church and St. Aleksey Church. Transferred in September 1922 to Omsk to serve as administrator of the parish there. Arrested in Omsk in 1931. August 1931 – sentenced to ten years in prison [OGPU Collegium]. In July 1932 he was in Siblag (Osinovskaya, Western Siberia). In August 1933 he was transferred to Butyrka Prison and in October 1933 he left for Lithuania as part of a prisoner exchange. From 1933 he served in the parish of St. Francis in Kaunas and from 1946, in Gedraigos, where he died sometime before 1963 (exact date of death unknown). Sources: GARF, f. 8406,op. 2, d. 547; Dzwonkowski (1998), p. 181; Osipova (1996), p. 154; Shkarovskii, pp. 215-216
Variant Names:
Bugenic, Mikhail Mikhailovich; Bugienis, Michaƚ
Dates:
1888-1963
Locations:
Saint Petersburg (Russia); Mohyliv-Podilʹsʹkyĭ (Ukraine); Kaunas (Lithuania)
Subjects:
male; clergy and religious; survived