Biography of Father Józef Borodziula

Born September 4, 1893, in Koziki, Vitebsk province. He finished high school in Vitebsk in 1910 and then worked as a secretary in the Vitebsk Court. In 1917 he graduated from St. Petersburg Theological Seminary and was ordained on May 27, 1917, for the Archdiocese of Mogiliev. He entered St. Petersburg Theological Academy but was unable to complete his studies because the Academy was closed in 1918. From 1919 he served as vicar of the parish in Poƚock, and from 1920, in the villages of Kamenno-Gubin, Beshenkovich and Umachi in the Vitebsk deanery. December 29, 1926 – arrested in Vitebsk; March 1927, sentenced to three years in corrective labor camp and sent to Solovetsky Special Purpose Camp. From 1927 he was in Kem; then sent to Popov Islands, and later transferred to the construction of the Kem-Ukhtinsk Highway. 1930 – released from the camp and banished to Arkhangelsk; 1932 – transferred to the village of Donskoye, Ust-Kulomsky region. July 11, 1933, released from exile, and on August 22 he returned to Vitebsk. Vicar General Father Peter Awgƚo appointed him pastor of two churches in Vitebsk and to serve as his assistant in Mogiliev; in the event of Father Awgƚo’s arrest or death, Father Borodziula was to become his successor. October 14, 1933 – again arrested; October 31, 1933 – sentenced to three years’ exile [OGPU Collegium]. Sent to the Arkhangelsk region, where, in 1935, he was again arrested. May 29, 1935, sentenced under Article 58-10 of the Criminal Code of the RSFSR to three years in corrective labor camp [Special Board, OGPU Collegium]. Sent to the Mariinsk section of Siblag; May 28, 1936 – transferred to Norilsk camp; from September 1937 he was at a section of the Norilsk camp at Kolargon Station on the Norilsk-Dudinka Railroad, where he worked as a medical assistant in a hospital. August 6, 1941 – term of sentence was extended ten years and he was transferred to Tugachinsk section of Kraslag (Krasnoyarsk region). May 29, 1945 – released from camp but without right of departure, so he remained and worked in the camp as a free laborer. June 6, 1946 – granted unrestricted residency. Returned to Latvia; sent to serve as pastor of a parish in Leningrad but could not get a residence permit there so in October 1946 he was transferred to a parish in Posino, Latvia. November 8, 1949 – again arrested, sentenced to banishment to Siberia for life. From 1949 he was in Aban, Krasnoyarsk region, whence he was liberated on September 22, 1954. Returned to Riga and from November 1954 he was pastor of the parish in Pridruisk. Because of his active work in the parish, the authorities put a stop to his work in 1958. He moved to Riga; wrote his memoirs. In 1978 he began to assist the pastor of St. Albert Church. Died September 27, 1983. Sources: Archive of the Directorate of the FSB for Krasnoyarsk krai; GARF, f. 8406, op. 2, d. 458; Dzwonkowski (1998), pp. 167-169; Madaƚa, p. 27; Osipova (1996), p. 153
Variant Names:
Borodziulia, Iosif Iosifovich; Borodziula, Józef
Vitebsk (Belarus); Saint Petersburg (Russia); Arkhangelʹskai︠a︡ oblastʹ (Russia); Latvia; Siberia
male; clergy and religious; survived